Grzejniki w modernizowanej instalacji grzewczej

Projekt Instalacji
5
(1)

Planując przebudowę instalacji co, lub zrobienie nowej, potrzebujemy, możliwie najlepszych rozwiązań. Chcemy, żeby w mieszkaniach ciepło rozchodziło się równomiernie, a grzejniki były jak najlepsze. zatem dobrze dobrać grzejniki do swojej instalacji?

Gdy chodzi o sprawność energetyczną, to metal, z którego zrobiony jest nasz grzejnik, nie czyni praktycznie żadnej różnicy. Zarówno grzejniki aluminiowe modułowe, jak i grzejniki stalowe dobrze emitują ciepło. Nie oznacza to oczywiście, że obojętnie, które grzejniki kupimy bo i tak będzie wspaniale, niekoniecznie.

Aluminiowe grzejniki nie zawsze nadają się w instalacji co wykonanej z miedzi. Producenci zazwyczaj nie udzielają wtedy gwarancji na taki grzejnik, ze względu na fakt, że takie połączenie skutkuje korozją galwaniczną. Skutek takiego zjawiska jest taki, że aluminium się utlenia natomiast złącza gwintowane się rozszczelniają, natomiast miedź pokrywają się nalotem.

Wybierając grzejnik musimy też wziąć pod rozwagę, instalacja co będzie zamknięta, czy otwarta. Do instalacji otwartej dostaje się tlen, który wraz z upływem czasu może niszczyć stalowe grzejniki. W takiej sytuacji, dobrze będzie zaplanować grzejniki aluminiowe, które mają zastosowanie zarówno do zamkniętych, jak i otwartych instalacji centralnego ogrzewania.

Grzejniki wykonane ze stali, są znakomitą ideą, jeśli zależy nam na lepszym wykorzystaniu przestrzeni w domu. Pośród stalowych grzejników jest na rynku bardzo duży zakres modeli. Możesz także zamontować krótszy, ale za to grubszy, dzięki czemu zachowamy takie same parametry mocy, jak w przypadku większego grzejnika. Wbrew pozorom ma to spore znaczenie, kiedy miejsce przeznaczone na grzejnik jest małe, ze względu na umieszczenie go we wnęce.

Rodzaje grzejników najczęściej montowanych w Polsce

  • grzejniki stalowe naścienne
  • grzejniki aluminiowe
  • grzejniki konwektorowe – elektryczne lub wodne
  • grzejniki elektryczne
  • ogrzewanie podłogowe
  • ogrzewanie kanałowe podłogowe

Wybierając grzejniki z aluminium nie mamy możności wyboru grubości. Aby utrzymać zaplanowane parametry mocy, musi on po prostu składać się z określonej ilości skręconych ze sobą żeberek. Atutem jest jednak jego lekkość. Łatwo można aluminiowe grzejniki odczepić aby je przetransportować w razie remontu.

Kupując grzejnik, najlepiej wziąć pod uwagę projekt instalacji grzewczej. Określa on popyt domu na energię cieplną. Na ogół projektant zaleca także typ grzejników. Gdy natomiast nie posiadasz projektu, popytaj się hydraulików, którzy wykonują takie instalacje. Najlepszym sposobem jest zaproszenie hydraulików, którzy na miejscu będą mogli dokonać oferty na podstawie analizy już istniejącej instalacji.

A na koniec praktyczny film na temat tego, jak odpowietrzyć grzejnik.

Jak podobał Ci się mój post?

Kliknij w gwiazdkę, by dodać swoją opinię!

Aktualna ocena: 5 / 5. Oddanych głosów: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz