Zasady doboru dywanu do wnętrza

Dywan i kot
4.9
(7)

Aranżując dom wiele osób planuje zakup dywanu. O czym pamiętać podczas wyboru dywanu do salonu?

Dywany są dość częstym w naszym kraju elementem wyposażenia wnętrz. Najczęściej stosuje się je w zwyczajnych pokojach mieszkalnych. Są stosowane zarówno w aranżacjach nisko kosztowych jak i w ekskluzywnych projektach wnętrz z najwyższej półki. Jednak najczęściej kupuje się dywany do pokoju lub jadalni. Czym się kierować wybierając dywan? Planując dywan dobrze jest mieć wiedzę na temat różnych prostych zasad, którymi powinniśmy się kierować podczas zakupów. Przede wszystkim zwrócimy uwagę na rozmiar dywanu.

Dywan musi współgrać z meblami, często znakomitym rozwiązaniem okazuje się dywan, na którym częściowo są usytuowane meble, dzięki temu te obiekty tworzą uporządkowaną kompozycję.
Jeżeli mamy zamiar zastosować spory dywan obejmujący całą przestrzeń dobrze jest zwracać uwagę, by był on ułożony tak, aby od ścian dzieliła go odległość pozwalająca na bezproblemowe otwieranie drzwi.
Dobrą praktyką jest także unikanie miejsc, gdzie poruszając się po pokoju jedną nogą stawalibyśmy na dywanie, a drugą po podłodze, ponieważ powoduje to dyskomfort.
Jeżeli dywan planowany jest pod stołem w pokoju dziennym, koniecznie musi być on na tyle duży, by stały na nim krzesła (nawet, kiedy są odsunięte od stołu).
W dużych przestrzeniach niejednokrotnie warto zastosować kilka niewielkich dywanów wprowadzających podział przestrzeni na funkcjonalne strefy.

Kilka propozycji dywanów z kolekcji marki Agnella

Jakie kolory?

Dobierając kolor dywanu, warto najpierw zastanowić się także , w jakiej mierze będzie on podatny na zabrudzenia (np. czy są dzieci, czy po pomieszczeniu będzie się chodzić w butach, lub, alby czy w mieszkaniu będą zwierzęta) – na jednych kolorach zabrudzenia widać mocniej, na innych prawie w ogóle. Są tacy, którzy nawet dobierają barwy dywanu do sierści posiadanego czworonoga :).

  • Jedną z dobrych praktyk doboru barwy jest wzięcie pod uwagę, czy pomieszczenie jest skutecznie naświetlone. Jeśli zależy nam na tym, by salon był jak najbardziej rozjaśniony, zapewne dobrze sprawdzi się jaśniejszy dywan odbijający światło.
  • Zazwyczaj stosuje się dywany kontrastujące z kolorem podłogi
  • Przed nabyciem dywanu można zastanowić się też, czy dywan będzie odgrywał zasadniczą rolę w aranżacji (przykuwał spojrzenie) czy będzie stanowić jedynie efektowne tło dla całej aranżacji.
  • Powinniśmy też brać pod uwagę, że nazbyt duże wypełnienie wzorami całej aranżacji może spowodować, że wnętrze będzie sprawiać wrażenie mniejszego.
  • Na pewno warto poczytać coś na temat metod doboru kolorów w projektach wnętrz.

Na koniec film prezentujący ofertę dywanów Agnella:

Jak podobał Ci się mój post?

Kliknij w gwiazdkę, by dodać swoją opinię!

Aktualna ocena: 4.9 / 5. Oddanych głosów: 7

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz