Dylematy budującego dom

Plac budowy
4.4
(5)

Budowa domu to na prawdę bardzo absorbujące, pełne wyzwań zajęcie. Z jakimi decyzjami muszą się zmierzyć osoby budujące dom? Podpowiadamy niektóre z nich.

Praktycznie każda osoba, będąca na etapie budowy domu jednorodzinnego zastanawia się czy istnieją sposoby na maksymalne skrócenie czasu budowy naszego domu. Oczywiście takie sposoby istnieją i nie mamy tutaj na myśli budowy domów w technologii kanadyjskiej, gdzie praktycznie na plac budowy dostarczany nam jest gotowy domek w formie elementów do złożenia przy pomocy dźwigu oraz ekipy budowlanej. Istnieje wiele sposobów na skrócenie czasu budowy domu, jednak należy pamiętać,że jeśli nie wybierzemy metody budowy naszego domu w technologii kanadyjskiej to czas budowy możemy skrócić tylko nieznacznie, jednak z pewnością będzie to czas odczuwalny. Po pierwsze: jeśli nie mamy jeszcze działki, to należy zwrócić uwagę na ogłoszenia działek na sprzedaż które już mają wydaną decyzję o pozwolenie na budowę, oczywiście ogranicza to nas w pewnym sensie jeśli chodzi o projekt takiego domu, ale należy pamiętać o dwóch rzeczach: takich działek z pozwoleniem na budowę nie jest wcale mało, a po drugie projekt budowlany możemy zaadaptować na swoje potrzeby już w trakcie budowy tak więc nic straconego. Druga sprawa fundament. Nie musimy murować fundamentu od początku co jest dosyć czasochłonne,możemy wybudować nasz wymarzony dom na gotowej płycie fundamentowej która od momentu zamówienia może się pojawić na naszej budowie w zaledwie kilka dni. Jeśli chodzi natomiast to samo wykończenie, to warto zrezygnować całkowicie z technologii mokrych (y tu na myśli głównie tynki), gdyż samo wykonanie tynku zajmie swoje, a schnięcie w przypadkach niekorzystnej pogody może zająć nawet kilka tygodni (do momentu malowania).

Czy warto budować piwnicę

To pytanie bez wątpienia zadaje sobie nie jeden inwestor chcący wybudować swój nowy dom. Niby piwnica to doskonałe miejsce na kotłownie, kapitalne miejsce na składowanie różnego typu zbędnych staroci, jednak warto pamiętać,że oprócz samych zalet jakie przedstawia piwnica są oczywiście pewne minusy które warto przeanalizować i rzeczowo się do nich ustosunkować. Bez wątpienia minusem numer jeden jest koszt wykonania piwnicy. Oczywiście w tym momencie nie ma reguły, ponieważ piwnica może być wykonana tanim kosztem, jednak obiektywnie rzecz biorąc w tym temacie nie wszystko zależy od nas, gdyż bardzo istotną rolę odgrywa grunt, a raczej wody gruntowe. Jeśli mamy zamiar wybudować swój dom w rejonie, gdzie wody gruntowe są na niskim poziomie, bez wątpienia ograniczy to koszty budowania piwnicy, gdyż nie będziemy musieli używać pomp w celu wypompowania zbędnej wody, oraz nie musimy wykonywać zbędnych odwodnień, coraz to bardziej wymyślnych izolacji oraz co bardzo ważne nie będziemy doświadczać nieprzyjemnej wilgoci w piwnicy, oraz chłodu – który jest prawdziwą zmorą właścicieli domków jednorodzinnych którzy zdecydowali się na budowę piwnicy. Warto się dogłębnie zastanowić nad budową piwnicy, gdyż jest to bardzo wartościowa powierzchnia do wykorzystania, jednak należy być bardzo ostrożnym, gdyż możemy narazić się na nie lada kłopoty. Wystarczy spytać sąsiadów, czy ktoś doświadczył wody w piwnicy.

 

Projekt domu jednorodzinnego
Projekt domu jednorodzinnego

Tynki, tylko jakie ?

Po wybudowaniu stanu surowego zamkniętego czeka nas decyzja o wykonaniu tynków w naszym domu. Obecnie na rynku dominują dwa rodzaje tynków :

  • tynki gipsowe
  • tynki cementowe.

Zarówno tynki cementowo wapienne oraz tynki gipsowe w zdecydowanej większości przypadków wykonuje się za pomocą agregatu tynkarskiego dzięki któremu nasza mieszanka tynkarska zostanie wykonana perfekcyjnie – wszystkie składniki tynku będą idealnie wymieszane, a tynk będzie narzucony na ścianę oraz sufit z odpowiednią siłą gwarantującą optymalną przyczepność tynku do tynkowanej powierzchni. Przed wykonaniem tynku należy pamiętać o zagruntowaniu powierzchni specjalnym gruntem. Warto tutaj nadmienić,że innego gruntu powinniśmy używać do elementów betonowych, a innego gruntu do elementów wykonanych z ceramiki (cegła), czy też innego typu pustaka (silka, pustak żużlowy). Wiele firm wykonujących tynki próbując zaoszczędzić rozwadnia tynki, przez co przyczepność powierzchni tynkowanej do tynku jest gorsza niż gwarantuje to producent. Oczywiście warto pamiętać o pokryciu preparatem antykorozyjnym wystających drutów zbrojeniowych i innych elementów wykonanych ze stali, gdyż w przypadku rdzewienia może to w przyszłości powodować brzydkie brązowe prześwity na ścianach czy też sufitach. Reasumując tynki cementowe, jak i tynki gipsowe to doskonały wybór dla wszystkich inwestorów chcących zastosować mokre technologie w budowie swojego domu.

Tynki maszynowe czy tradycyjne ręczne ?

Przypomnijmy, że najchętniej wybieranymi tynkami przez inwestorów indywidualnych jak i duże firmy deweloperskie są tynki gipsowe, oraz tynki cementowo-wapienne wykonywane technologią mokrą. Zarówno tynki gipsowe jak i tynki cementowo-wapienne to idealny wybór dla przyszłego inwestora, cement oraz gips jako materiały naturalne idealnie regulują poziom wilgoci w pomieszczeniach, w momencie gdy jest on zbyt wysoki tynki chłoną wilgoć z otoczenia, jednak w momencie, gdy jest zbyt niski tynk gipsowy oraz tynk cementowy oddaje swoją wilgoć do otoczenia, tak aby zachować równowagę w możliwy najlepszy sposób. Warto dodać, że obydwa rodzaje tynków możemy wykorzystywać jako bezpośrednia powierzchnia pod malowanie, bez wcześniejszego wykonywania gładzi gipsowych dzięki temu koszta budowy naszej ściany będą znacznie niższe niż te wykonane w technologi tradycyjnej gdzie warstwę cementu pokrywa się gładzią gipsową wykonywaną w zależności od okoliczności, dwu, a nawet trzy-krotnie. Dzięki temu koszta wybudowania naszego domu będą zasadniczo niższe. Warto również nadmienić, iż zarówno tynki gipsowe jak i tynki cementowo-wapienne możemy wykonać za pomocą agregatu tynkarskiego, którego użycie ma wpływ nie tylko na ostateczną jakość prac, ale również na szybkość. Dzięki wykorzystaniu agregatu nasze tynki wykonamy dwa, a nawet trzy razy szybciej niż technologią tradycyjną.

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii

Dla tych inwestorów którzy chcieli by zdecydowanie ograniczyć swoje rachunki za prąd, lub po prostu ograniczyć je do zera idealnym pomysłem będzie budowa wiatraka z zamocowaną turbiną wytwarzającą prąd elektryczny. Jeśli chodzi o polskie prawo na instalację nisko-watowe nie potrzebujemy nawet pozwolenia na budowę, tak więc do odważnych świat zależy. Takie wiatraki oczywiście warto budować, szczególnie w tych rejonach kraju w których średnia roczna wietrzność pozwoli na swobodne korzystanie z wielu urządzeń elektrycznych na raz. Oczywiście można kupić na aukcjach internetowych w atrakcyjnych cenach instalacje używane. Jeśli taka instalacja ma aktualny przegląd, jest więc w pełni sprawna pozwoli nam to zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent w stosunku do nowej instalacji wytwarzającej prąd elektryczny. Rzecz jasna nie musimy od razu rzucać się na nie wiadomo jaką moc, ale nawet najmniejsza moc wiatraka pomoże nam zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy. Oczywiście wiatrak, może być wykorzystany do przydomowej latarni lub też oświetleniu podwórka. Aktualnie jest również możliwość odsprzedaży ekologicznej energii bezpośrednio do sieci elektrycznej, ale taki zabieg ma sens przy wyższej mocy naszego wiatraka, gdyż procedura administracyjna zezwalająca na podłączenie wiatraka do ogólnodostępnej sieci elektrycznej jest może nie tyle skomplikowana co dosyć czasochłonna.


Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Inserw – autoryzowany dystrybutor urządzeń grzewczych marki Buderus.

Sklep kotły gazowe
Buderus-Inserw
20-368 Lublin,
ul.Wyzwolenia 62

Logo Buderus Inserw

 

Jak podobał Ci się mój post?

Kliknij w gwiazdkę, by dodać swoją opinię!

Aktualna ocena: 4.4 / 5. Oddanych głosów: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz