Dywan z wełny – jak go czyścić?

2.3
(11)

Dywany wykonane z wełny to zgodne z naturą, solidne i zdrowe rozwiązania na dużo lat. Wielu ludzi nie potrafi wyobrazić sobie innego dywanu w domu niż taki utkany z naturalnej przędzy. W wielu rodzinach dywany z wełny stanowią bezcenną pamiątkę rodzinną i są przechowywane przez kilka pokoleń. Żeby dywan wełniany był piękny przez lata wymaga wielkiej dbałości z naszej strony. Jak pielęgnować dywan wełniany?

Domowe warunki kontra dywan wełniany

Jakie zwyczaje panują w naszym domu? Jak funkcjonuje nasza rodzina? Dywan z wełny wymaga pielęgnacji i dbałości, ale zbyt intensywne czyszczenie szybko narazi dywan na uszkodzenia i zużycie. Dlatego nie polecamy kładzenia dywanu w pomieszczeniu dość intensywnie eksploatowanym. Nie sprawdzi się też w mieszkaniu gdzie jest pies, dlatego że przy posiadaniu pupila intensywność brudzenia się jest zdecydowanie większa. Jeżeli masz też również chodzić po domu w wyjściowym obuwiu, to nieuchronnie narazisz swój dywan na nieustanny kontakt z brudem i kurzem. Dywan wełniany wyśmienicie spełni swoją rolę w pokoju gościnnym, który nie jest za bardzo mocno eksploatowany.

 

Odkurzacz i trzepanie

Odkurzanie to najprostsza forma dbania o dywan z przędzy naturalnej. Może się wydawać zbyt oczywista, ale to nie prawda. Regularne odkurzanie zdecydowanie pomaga w zachowaniu początkowych właściwości dywanu. Zapobiega wniknięciu brudu w dolne partie włókna. Trzepaki usytuowane na każdym osiedlu mogą nam się kojarzyć z elementami minionej epoki, ale niepotrzebnie. Trzepanie dywanu to idealny sposób na odświeżenie dywanu. Trzepanie ułatwia pozbycie się zanieczyszczeń, którym zwykłe odkurzanie nie jest w stanie podołać. Trzepanie właściwie wpływa również na runo – pomaga przywrócić fabryczny kształt. Warto więc co jakiś czas przetrzepać dywan – jeśli nie mamy trzepaka to możemy skorzystać z balkonu. Co począć z plamami? Największym koszmarem osób które posiadają dywan z wełny są plamy. Czasem drżymy już na samo wspomnienie, iż przyjdą do nas goście, a przecież wiadomo, przy sporej liczbie osób łatwo o zaplamienie dywanu.

 

Co począć jeśli zdarzy się plama?

Warto zdawać sobie sprawę, iż w przypadku plamy na dywanie wełnianym najbardziej liczy się czas. Wełna dość dynamicznie wchodzi w reakcję z plamami. Jeśli więc w trakcie rodzinnej kolacji zdarzy się, że gość wyleje coś na dywan, to nie nie możemy czekać aż goście opuszczą nasz dom – musimy zacząć działać natychmiast. Jaki jest domowy sposób na plamy? Wielu ludzi z powodzeniem od lat używa roztwór wody z octem. Zgadza się, że ocet ma nieprzyjemny i dominujący zapach, który nie każdemu pasuje. Jednak naturalność zdecydowanie wygrywa z zapachem. Jeśli jesteśmy za bardziej współczesnymi rozwiązaniami to możemy skorzystać z całej rodziny preparatów na plamy. Należy tylko zachować ostrożność – każdy środek ma inne właściwości.

Podsumowując: najprostszym sposobem dbania o jakość dywanu z wełny jest systematyczna konserwacja.

Więcej praktycznych porad dotyczących dywanów:

Jak podobał Ci się mój post?

Kliknij w gwiazdkę, by dodać swoją opinię!

Aktualna ocena: 2.3 / 5. Oddanych głosów: 11

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz